لوله پلی اتیلن

یک نوع لوله پر کاربرد و انعطاف پذیر است که برای انتقال مایعات و گازها به کار می رود. جنس آن از پلیمری به نام پلی اتیلن می باشد. کیفیت بالای این لوله ها باعث شده تا برای هدایت رواناب های سطحی و انشعابات بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار بگیرند. در ساخت لوله های پلی اتیلن از مواد افزودنی مانند گرانول استفاده نمی کنند. اگر این لوله ها به صورت مهندسی نصب شوند، در آب و هوای معتدل برای مدت طولانی قابل استفاده هستند. لوله های پلی اتیلن برای انتقال محصولات نفتی، انتقال آب دریا و دیگر آب های شور، خطوط اصلی پرفشار، پوشاندن کابل برق و فیبر نوری، خطوط آب سرد برای واحدهای صنعتی، لوله های لایروبی، قفس های پرورش ماهی و ... به کار می روند. 
Image

انواع لوله پلی اتیلن

از انواع لوله پلی اتیلن می توان به لوله پلی اتیلن تک جداره، دو جداره و اسپیرال اشاره کرد.
لوله پلی اتیلن تک جداره
 یکی از انواع لوله های پلی اتیلن هستند که کاربردهای فراوانی دارند. این لوله ها می توانند فشار 40-20 بار را تحمل کنند. ویژگی بارز لوله پلی اتیلن تک جداره، قدرت فوق العاده آن نسبت به لوله های پلی اتیلن دیگر می باشد.

دسته بندی انواع لوله پلی اتیلن بر اساس میزان دانسیته

01

لوله پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE PIPE)

02

لوله پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE PIPE)

03

لوله پلی اتیلن با دانسیته پایین (LDPE PIPE)

در اینجا دو نوع پر کاربرد از لوله های پلی اتیلن را شرح می دهیم.

لوله پلی اتیلن برق

امروزه برای پوشش دادن کابل برق، فیبرهای نوری و کابل های مخابراتی از لوله های پلی اتیلن استفاده می کنند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم سیستم های مخابراتی شهرها و حومه آنها از لوله های پلی اتیلن می باشند. این سیستم ها شامل سیستم های مداربسته نظارتی و مخابراتی می شوند. معمولا لوله پلی اتیلن کابل برق از مواد اولیه پلیمری با گرید تجاری 100 PE و 80 PEساخته می شود. این لوله ها در دو نوع تک جداره و دو جداره مورد استفاده قرار می گیرند.
سطح داخلی لوله پلی اتیلن کابل برق تقریبا هموار است و اختلالی در عملکرد لوله ایجاد نمی کند. از مزایای این لوله ها می توان به نصب راحت و حمل و نقل آسان آنها اشاره کرد. انعطاف پذیری بالای این لوله ها باعث شده تا برای اتصال آنها از روش های مختلفی استفاده کنند. اما بهترین روش برای اتصال این لوله ها، روش الکتروفیوژن است.
قیمت لوله پلی اتیلن برق تحت تاثیر فاکتورهایی مانند کیفیت، ابعاد، وزن، نرخ ارز، استاندارد، مواد اولیه و ... تعیین می شود.
Image

لوله پلی اتیلن کشاورزی

یکی از انواع لوله های پلی اتیلن است که کاربرد فراوانی در سیستم های آبیاری تحت فشار و قطره ای دارد. امروزه بسیاری از کشاورزان برای بهره وری بیشتر از منابع آب از سیستم های تحت فشار استفاده می کنند.
لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی تقریبا در تمام مزارع و گلخانه های جهان به کار می رود. از لوله های بزرگ در شبکه ی تقسیم آب و برای انتقال آب پر فشار استفاده می شود. لوله های کوچکتر هم برای آبیاری گیاهان و زمین های کشاورزی به کار می روند. این لوله ها می توانند منابع آب را کنترل و از هدر رفت آن جلوگیری نمایند. از جمله دلایلی که موجب گسترش استفاده از لوله پلی اتیلن کشاورزی شده می توان به انعطاف پذیری، عمر طولانی، وزن کم، بهداشتی و غیر سمی بودن، تنوع در سایز، مقاومت در برابر خوردگی و نور خورشید اشاره کرد. موارد نام برده تنها برخی از مزایای لوله پلی اتیلن کشاورزی هستند.
Image

ابعاد لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن در ابعاد مختلفی تولید می شوند. در این قسمت، انواع سایزبندی لوله پلی اتیلن را بر اساس اینچ، میلیمتر و سانتی متر آورده ایم.

سایزبندی لوله پلی اتیلن به سانتی متر

100، 80، 60، 50، 40، 30، 25، 20، 16، 12، 10، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.5، 2، 1.6 سانتی متر

سایزبندی لوله پلی اتیلن به میلیمتر

1000، 800، 600، 500، 400، 315، 250، 200، 160، 125، 110، 90، 75، 63، 50، 40، 32، 25، 20 میلی متر

سایزبندی لوله پلی اتیلن به اینچ

40، 32، 24، 20، 16، 12، 10، 8، 6، 5، 4، 3.8، 3، (2.5) 21.2، 2، (1.5) 11.2، (1.25) 11.4، 1، (0.75) 4/3، (0.5) 2/1، 3.8 اینچ
Image

لوله پلی اتیلن 3.8 اینچ

این لوله کاربردهای زیادی در کشاورزی دارد. از آن در سیستم های آبیاری قطره ای، محصولات گلخانه ای و اتصالات قطره چکان استفاده می کنند. ویژگی بارز لوله پلی اتیلن 3.8 اینچ، دوام و ماندگاری بالای آن است.

لوله پلی اتیلن 0.5 اینچ (1/2 اینچ)

از این نوع لوله در کشاورزی و سیستم های آبیاری استفاده می کنند. این لوله با نام های لوله تک جداره و یا 20 میلی متری هم شناخته می شود. مدل لوله پلی اتیلن 0.5 اینچ با توجه به مقدار فشار آب مزرعه انتخاب می شود. بر این اساس می توان یکی از مدل های لوله با فشار 6، 10، 16 و 20 بار را انتخاب کرد.

لوله پلی اتیلن 3/4 اینچ

 اندازه این لوله 25 میلی متر است و با استفاده از کلاف های 100 و 150 متری تولید می شود. مقاومت زیاد و قدرت آب بندی بالای این لوله باعث می شود تا کاربرد فراوانی داشته باشد.

لوله پلی اتیلن 1 اینچ

کاربرد این نوع لوله در کشاورزی و انتقال سیالات با دبی کم است. اندازه لوله 32 میلی متر بوده و فشار 32-6 بار را تحمل می کند. برای تهیه این نوع لوله از کلاف های 100 تا 150 متری استفاده می کنند.
Image

لوله پلی اتیلن 11.4 اینچ

در کشاورزی و برای انتقال آب به کار می رود. لوله پلی اتیلن 11.4 اینچ قدرت تحمل فشارکاری 32-6 بار را دارد.

لوله پلی اتیلن 11.2 اینچ

این لوله کاربرد وسیعی در کشاورزی و سیستم های آبیاری دارد. لوله پلی اتیلن 11.2 اینچ یا 50 میلی متری فشارکاری 32-5 بار را تحمل می کند.

لوله پلی اتیلن 2 اینچ

سایز این لوله 63 میلی متر است و به عنوان اصلی ترین لوله در صنایع و پروژه های مختلف به کار می رود. این لوله قدرت تحمل فشار کاری 32-5 بار را دارد. لوله پلی اتیلن 2 اینچ به صورت شاخه های 6 متری و کلاف 150-100 متری وجود دارد.

لوله پلی اتیلن21/2 اینچ

اندازه این لوله ها 75 میلی متر است. در صنایع آب رسانی و کشاورزی کاربرد دارند. فشار 25-5 بار را تحمل می کنند و اندازه کلاف آنها 150 -100 متر می باشد.

لوله پلی اتیلن 3 اینچ

سایز این لوله 90 میلی متر است و برای انتقال آب و گاز به کار می رود. این لوله ها قدرت تحمل فشار 25-5 بار را دارند.
Image

لوله پلی اتیلن 5 اینچ

اندازه این لوله ها 125 میلی متر می باشد و برای انتقال سیالات با دبی متوسط مناسب هستند. لوله پلی اتیلن 5 اینچ در کشاورزی و برای انتقال آب به کار می رود. این لوله ها با فشار 25-5 بار در بازار وجود دارند.

لوله پلی اتیلن 6 اینچ

 اندازه این لوله ها 160 میلی متر است و از نظر فشار دارای انواع مختلف 25-5 اتمسفری می باشد.

لوله پلی اتیلن 5/6 اینچ

این لوله ها 140 میلی متر اندازه دارند و با متراژ 6 و 12 متری تولید می شوند. لوله پلی اتیلن 6/5 اینچ برای انتقال سیالات متوسط به کار می رود.

لوله پلی اتیلن 7/2 اینچ

این لوله معادل 180 میلی متر است و به عنوان یکی از کم مصرف ترین لوله های پلی اتیلن شناخته می شود. 

لوله پلی اتیلن 8 اینچ

لوله های پلی اتیلن 200 میلی متری دارای انعطاف بالایی هستند. از این لوله ها در سیستم های توسعه یافته و مدرن صنایع آبیاری استفاده می کنند. این لوله ها هم دارای فشار 25- 5 بار می باشند.

لوله پلی اتیلن 9 اینچ

اندازه این لوله ها 225 میلی متر می باشد. قدرت تحمل فشار 25-5 اتمسفر را دارند. مشتریان با توجه به نیاز و مکان مصرف می توانند یکی از انواع لوله پلی اتیلن 9 اینچ را انتخاب نمایند.

لوله پلی اتیلن 10 اینچ

یکی از لوله های پر کاربرد برای انتقال آب و سیالات غیر اسیدی است. سایز این لوله ها 250 میلی متر می باشد و با فشارهای مختلف از 25-5 اتمسفر ساخته می شوند.

لوله پلی اتیلن 11 اینچ

با نام لوله پلی اتیلن 280 میلی متری هم شناخته می شود. جزو انواع کم مصرف لوله پلی اتیلن می باشد و به درخواست مشتری در اندازه های 6 و 12 متری ساخته می شود.

لوله پلی اتیلن 12 اینچ

جزو لوله های پلی اتیلن دبی بالا محسوب می شود و اندازه آن 315 میلی متر است. کاربرد آن جهت انتقال سیالات می باشد.

لوله پلی اتیلن 14 اینچ

این لوله کم مصرف 355 میلی متر اندازه دارد و برای انتقال مایعات غیر اسیدی به کار می رود.

لوله پلی اتیلن 16 اینچ

یکی از پر مصرف ترین انواع لوله های پلی اتیلن است و در سیستم های آبرسانی شهری و فاضلاب ها به کار می رود. در ساخت لوله پلی اتیلن 16 اینچی یا 400 میلی متری از پلی اتیلن سخت استفاده می کنند. این لوله ها فشارهای 6، 10 و 16 اتمسفر را تحمل می کنند.

لوله پلی اتیلن 18 اینچ

از نوع لوله های پلی اتیلن دبی بالا است و برای انتقال مایعات به کار می رود. لوله پلی اتیلن 18 اینچ معادل 450 میلی متر می باشد و با فشارهای 25-5 وجود دارد.

لوله پلی اتیلن 20 اینچ

 لوله ای پر مصرف و مهم است و در عملیات انتقال آب و مایعات غیر اسیدی از آن استفاده می کنند. اندازه این لوله 500 میلی متر می باشد و با فشارهای 20-5 بار و متراژ 6 و 12 متر تولید می شود.

لوله پلی اتیلن 22 اینچ

یکی از انواع لوله های پلی اتیلن تک جداره است که برای انتقال آب به کار می رود. قدرت تحمل فشارکاری 20 -5 بار را دارد و در متراژ 6 و 12 متر ساخته می شود

لوله پلی اتیلن 24 اینچ

جزء بزرگترین لوله های پلی اتیلن است که در حوزه آبرسانی و انتقال مایعات دیگر به کار می رود. با استفاده از این لوله ها می توان حجم بسیار بالایی از سیالات را منتقل کرد. لوله پلی اتیلن 24 اینچ یا 630 میلی متری در سیستم های زیر زمینی مورد استفاده قرار می گیرند. برای اتصال این لوله ها از روش جوش یا الکتروفیوژن استفاده می کنند.

قیمت لوله پلی اتیلن 4 اینچی

به طور کلی قیمت لوله پلی اتیلن به فاکتورهای مختلفی مانند نرخ ارز، هزینه های حمل و نقل، نیروی انسانی، انرژی، وزن، ابعاد و ... بستگی دارد. این عوامل باعث شدند تا لوله های پلی اتیلن قیمت ثابتی نداشته باشند. در این بین، قیمت لوله پلی اتیلن 4 اینچی بسیار مناسب و ارزان می باشد. این مسئله یکی از مهم ترین عوامل برای خرید لوله های پلی اتیلن 4 اینچ به شمار می رود.

لوله پلی اتیلن 4 اینچ : (لوله پلی اتیلن 110 میلیمتر)

یکی از کاربردی ترین انواع لوله های پلی اتیلن می باشد و دارای ویژگی های بی نظیری است. از مهم ترین کاربردهای لوله پلی اتیلن 4 اینچی می توان به استفاده در سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی، شبکه های انتقال آب و فاضلاب اشاره کرد. امروزه از لوله پلی اتیلن 4 اینچی برای انتقال مواد شیمیایی در صنایع و کارخانه های مختلف استفاده می شود. این لوله ها مزایای زیادی دارند که از مهم ترین آن می توان به مقاومت خیلی زیاد در برابر فشار و کشش، وزن و حجم بسیار کم و نصب راحت اشاره کرد.
Image

اتصالات پلی اتیلن Polyethylene Fittings

تجهیزاتی هستند که با اهداف مختلفی مانند تغییر زاویه مسیر جریان سیال، تغییر قطر خط لوله کشی، تغییر میزان دبی جریان و اتصال لوله ها به هم مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت آنها از مواد اولیه پلی اتیلن PE100 و PE80 استفاده می شود. از اتصالات پلی اتیلن در خطوط لوله کشی و تاسیسات در صنایع مختلف استفاده می کنند. اتصالات پلی اتیلن دارای قیمتی ارزان، وزنی سبک و انعطاف پذیری بالایی هستند. از مزایای این اتصالات می توان به مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه، تغییرات ناگهانی حجم سیال، خوردگی و سایش اشاره کرد. ضمن اینکه راه اندازی و نصب آنها به سادگی امکان پذیر است. این تجهیزات به عنوان جزء جدایی ناپذیر از خطوط لوله کشی شناخته می شوند و نقش مهمی بر روی دوام و پایداری شبکه های لوله کشی دارند. ویژگی های منحصر به فرد این اتصالات باعث شده تا در آبرسانی، شبکه های گاز، فاضلاب، آبیاری روستایی، خطوط تامین سیستم آتش نشانی، مجرای برق، خطوط انتقال دوغاب، زهکشی و ... مورد استفاده قرار بگیرند.
از انواع اتصالات لوله پلی اتیلن می توان به اتصالات پیچی یا دنده ای یا رزوه ای، اتصالات جوشی فشار قوی، اتصالات گازی (الکتروفیوژن)، اتصالات فاضلابی، آبیاری قطره ای، فلنجی و کمربند پلی اتیلن اشاره کرد.
قیمت اتصالات پلی اتیلن ثابت نیست و با توجه به فاکتورهایی مانند نرخ ارز، مواد اولیه، نوع اتصال، کیفیت، جنس و ... تعیین می شود.

درباره ما

مجموعه پلی اتیلن پارسیان با عنایت از خداوند متعال و با مشورت و همکاری اساتید و تاجرین شروع به تولید انواع لوله های پلی اتیلن کرده استاین مجوعه با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تولید لوله پلی اتیلن توانسته خدمت کوچکی درتوسعه و ابادانی کشور را داشته باشد.در این مدت توانسته ایم با ارائه لوله های پلی اتیلن به کشاورزان و پیمانکاران و مجریانرضایت مشتریان و هموطنان عزیزمان رو به صورت کامل جلب کرده باشم

تماس با ما

دسترسی سریع

آدرس

خیابان خیام جنوبی کوچه قائم پلاک ۳۹

درباره ما

مجموعه پلی اتیلن پارسیان با عنایت از خداوند متعال و با مشورت و همکاری اساتید و تاجرین شروع به تولید انواع لوله های پلی اتیلن کرده استاین مجوعه با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تولید لوله پلی اتیلن توانسته خدمت کوچکی درتوسعه و ابادانی کشور را داشته باشد.در این مدت توانسته ایم با ارائه لوله های پلی اتیلن به کشاورزان و پیمانکاران و مجریانرضایت مشتریان و هموطنان عزیزمان رو به صورت کامل جلب کرده باشم

تماس با ما

دسترسی سریع

آدرس

خیابان خیام جنوبی کوچه قائم پلاک ۳۹