مقالات

انواع لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن

امروزه لوله های پلی اتیلن با کاربردهای مختلف در انواع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. با رشد لوله های پلی اتیلن و کاربردی که دارند می توان از آنها در صنایع مختلف استفاده کرد. لوله های پلی اتیلن امروزه به عنوان یک جایگزین بسیار خوب برای لوله های قدیمی بتنی و فلزی شناخته می شوند.

این لوله ها دارای انواع مختلفی هستند که با در نظر گرفتن کاربرد آن ها می توان از آنها استفاده کرد. در این مقاله می خواهیم شما را با انواع لوله پلی اتیلن و ویژگی های آنها آشنا کنیم.


آشنایی با مفهوم پلی اتیلن


پلی اتیلن از انواع پلیمرهای گرمانرم به شمار می آید. این مواد دارای سنتز شیمیایی بوده که معمولا از ترکیب نفت خام و گاز های طبیعی به وجود می‌ آیند. این ماده دارای نام های مختلفی از جمله Polythene و Polyethylene است که به طور مختصر PE نیز نامیده می شود. پلی اتیلن از واکنش شیمیایی بین مولکولی پلیمریزاسیون به وجود می‌ آید. این مولکول دارای زنجیره ای بلند از کربن است و به هر اتم کربن آن دو هیدروژن وصل می شود. امروزه از پلی اتیلن ها برای ساخت مواردی مانند ترموپلاستیک ها، الیاف لوله ها و فیلم ها استفاده می شود. پلی اتیلن ها دارای انواع مختلفی با در نظر گرفتن چگالی هستند. این چگالی مختلف باعث ساخت وسایل گوناگون شده است. برای مثال پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا به منظور ساخته جلیقه ضد گلوله یا برای ساختن مفاصل استفاده می شود. پلی اتیلنی که نسبت به گرما مقاوم باشد به منظور ساخت لوله های آب گرم مورد استفاده قرار می گیرد.


مشخصات لوله پلی اتیلن


از نظر ظاهری لوله های پلی اتیلن دارای رنگ مشکی با خطای آبی رنگ یا زرد هستند. هر یک از این رنگ ها کاربرد خاصی از این لوله ها را نشان می دهد. این لوله ها از جنس پلیمر مصنوعی هستند و با در نظر گرفتن ساختار مختلف از ویژگی ها و مزایای خاصی نسبت به دیگر لوله ها برخوردارند.


انواع لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن


لوله پلی اتیلن تک جداره:


لوله های پلی اتیلن تک جداره از انواع متداول این لوله ها می باشند که در فشار های ۲ تا ۴۰ بار از آنها در قالب لوله هایی با قطر های مختلف استفاده می شود. با در نظر گرفتن سرعت رشد بالایی که این لوله های پلی اتیلن دارند، از آن ها در شبکه‌ های انتقال و توزیع آب استفاده زیادی می شود.


لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت:


لوله های پلی اتیلن دوجداره با نام لوله کاروگیت معروف هستند. این نوع لوله ها دارای ظاهری حلقه حلقه بوده و یک سطح صاف دارند. برای جابجایی سیالاتی مثل فاضلاب اسیدی و بازی از این لوله ها استفاده می شود. همچنین لوله های پلی اتیلن دوجداره برای پساب های مربوط به صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.


لوله پلی اتیلن اسپیرال:


این لوله ها از انواع لوله های پلی اتیلن هستند که مثل لوله های کاروگیت بوده ولی از نظر سایز بندی در بازه ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی متر تولید می شوند. از این نظر با این لوله های کاروگیت فرق دارند. لوله های پلی اتیلن اسپیرال دارای استحکام بالایی هستند و تا ابعاد ۶ متر طول با سه متر طول دهنده خالص و تا قطر ۳ متری تولید و عرضه می شوند.


لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی:


لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی تقریبا در تمامی مزارع و گلخانه های جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لوله به کنترل منابع آبی کمک نموده و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. وزن سبکی دارد و به راحتی حمل و جابجا می شود. عمر لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی طولانی می باشد و در برابر پوسیدگی و پارگی مقاوم است. لواین محصول در سایز ها و اندازه های گوناگونی تولید می شود. همچنین خواص مکانیکی منحصر به فردی دارد و مقرون به صرفه می باشد. لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی در برابر اسید و مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی مقاوم است. این نوع لوله بهترین انتخاب برای کشت های فصلی می باشد و قابلیت نصب در عمق و سطح خاک را دارد. همچنین در هنگام نصب در برابر کشش از خود مقاومت نشان می دهد. لوله پلی اتیلن آبیاری کشاورزی از بهترین مواد به منظور کارکرد دقیق ساخته شده است.

 


ویژگی های انواع لوله پلی اتیلن


انواع لوله های پلی اتیلن دارای مزایای مختلفی هستند. از جمله مزایای آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های انواع لوله پلی اتیلن

مقاومت در برابر سایش
مقاومت در برابر کاهش و افزایش دما
داشتن زاویه ی خمش
مقاومت بالا
مقاومت در برابر فشار
مقاومت در برابر ضربه
امکان نصب آسان و با سرعت بالا
وزن پایین و مناسب
مقاومت در محیط های مختلف اسیدی و بازی
کیفیت ساخت بالا
اتصالات مناسب پلی اتیلن
سهولت در حمل و نقل و جابجایی
شعاع خمش بالا.
لوله های پلی اتیلن دارای چگالی بالا و تراکم زیادی هستند. در نتیجه این لوله ها باعث به وجود آمدن ساختار پلاستیکی نسبتاً سفت و ساختار بلورین می‌ شوند. به دلیل ساختار زنجیره ای پلیمری که خطی تر و به هم نزدیک است دارای نیرو های مولکولی بیشتری هستند و استحکام کششی بالایی دارند. این موارد باعث شده تا انواع لوله های پلی اتیلن برای استفاده در پروژه های مختلف کاربرد مناسبی داشته باشند.


قیمت انواع لوله های پلی اتیلن


روی قیمت گذاری لوله های پلی اتیلن فاکتورهای مختلفی تاثیر می گذارد. از جمله این فاکتور ها می توان موارد زیر را نام برد:

قیمت انواع لوله های پلی اتیلن
مدل های مختلف لوله پلی اتیلن
خرید مستقیم از کارخانه یا واسطه
واحد و متراژ لوله های پلی اتیلن
نوسانات قیمت های ارز
جنس مواد اولیه
متعلقات احتمالی برای لوله ها
ضخامت لوله ها
سایز های مختلف این لوله ها
بازه فشار قابل تحمل انواع لوله پلی اتیلن
قیمت جنس مواد اولیه.
از آنجایی که لوله های پلی اتیلن از مصالح بسیار مهم برای ساخت روستاها و شهرها هستند، بنابراین تولید و طراحی این لوله ها در ابعاد مختلفی صورت می گیرد. این موضوع روی قیمت این لوله ها موثر بوده است. نوسان قیمت لوله و قیمت مواد پلی اتیلن در بورس نیز باعث شده تا برای لوله های پلی اتیلن نتوان یک قیمت ثابت در نظر گرفت.‌


جمع بندی


پلی اتیلنی که از جنس پلاستیک پلیمری باشد برای ساخت لوله پلی اتیلن به کار برده می شود. لوله پلی اتیلن با روش ذوب و قالب گیری ساخته می شود. لوله های پلی اتیلن دارای قابلیت بازیافت هستند که این موضوع که از مهمترین مزایای آنها به شمار می‌ آید. این لوله ها از کاربردی ترین لوله ها در صنعت هستند و در مقایسه با لوله های چدنی، آهنی و ... دارای استحکام و مقاومت بالا تری می باشند. مواردی مانند دوام و عمر طولانی، مقاومت شیمیایی بالا، بهداشتی و غیر سمی بودن، قابلیت حمل و نقل آسان، عدم فرسودگی، تنوع در ابعاد و سایز، مقاومت در برابر آفتاب یا انعطاف پذیری بالا و قابلیت جوش پلاستیک و عایق صوتی و الکتریکی باعث شده تا این لوله ها طرفداران زیادی در کشور ما داشته باشند. در سال های اخیر این لوله ها به میزان زیاد برای صنعت کشاورزی و انتقال آب مورد استفاده قرار گرفته اند.


چاپ   ایمیل

درباره ما

مجموعه پلی اتیلن پارسیان با عنایت از خداوند متعال و با مشورت و همکاری اساتید و تاجرین شروع به تولید انواع لوله های پلی اتیلن کرده استاین مجوعه با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تولید لوله پلی اتیلن توانسته خدمت کوچکی درتوسعه و ابادانی کشور را داشته باشد.در این مدت توانسته ایم با ارائه لوله های پلی اتیلن به کشاورزان و پیمانکاران و مجریانرضایت مشتریان و هموطنان عزیزمان رو به صورت کامل جلب کرده باشم

تماس با ما

دسترسی سریع

آدرس

خیابان خیام جنوبی کوچه قائم پلاک ۳۹

درباره ما

مجموعه پلی اتیلن پارسیان با عنایت از خداوند متعال و با مشورت و همکاری اساتید و تاجرین شروع به تولید انواع لوله های پلی اتیلن کرده استاین مجوعه با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تولید لوله پلی اتیلن توانسته خدمت کوچکی درتوسعه و ابادانی کشور را داشته باشد.در این مدت توانسته ایم با ارائه لوله های پلی اتیلن به کشاورزان و پیمانکاران و مجریانرضایت مشتریان و هموطنان عزیزمان رو به صورت کامل جلب کرده باشم

تماس با ما

دسترسی سریع

آدرس

خیابان خیام جنوبی کوچه قائم پلاک ۳۹